Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Wİfi, kablosuz olarak internet paylaşımının yapıldığı bir ağdır. Bu ağ ortak ağ olarak da kullanılabilir ve üzerinde bilgi alışverişi yapılabilir. Wifi şifresi güvenli bir şekilde oluşturulması hem ağa yabancı kişilerin katılmasını önler hem de internetin sadece şifreyi bilen kullanıcılar tarafından kullanılmasını sağlar. Wifi şifresini sürekli olarak değiştirmek de güvenlik amaçlı yapılması gereken bir işlemdir.

Wifi Şifresi Değiştirme İşlem Basamakları

Wifi şifresini değiştirmek için şu adımlar izlenir;

Herhangi bir tarayıcı sayfası açılır. Açılan tarayıcı sayfasında adres çubuğuna modemin kullanıcı kılavuzunda yer alan localhost bağlantı adresi yazılır. Bu bağlantı adresi bazı modemlerde 192.168.2.1 gibi bir adres olurken bazı modemlerde 192.168.1.1 olabilmektedir. Modem kutusu içerisinden çıkan bilgilendirme kitapçığının içinden bu adrese ulaşılır.

Modem ara yüz sayfasına ulaşınca burada yer alan kullanıcı adı ve şifre bölümüne modemin kullanıcı adı ve şifresi girilir Bu kullanıcı adı ve şifrenizi servis sağlayıcınızdan alabilirsiniz. İlk kurulum işleminden sonra bu bilgilerin de modem ara yüz sayfasından değiştirilmesi güvenlik açısından önemlidir.

Modem ara yüz sayfasına ulaştıktan sonra kablosuz seçeneğine tıklanır. Burada kablosuz ağ şifresi yazan kısımda eski parola yer alır. Parolanın güvenlik derecesine uygun yeni parola buraya yazılır. Kaydet seçeneğine bastıktan sonra modem wifi şifresi değişmiş demektir. Wifi şifresi değiştikten sonra eski şifreyle bağlı kalan kullanıcıların ağ bağlantısı kesilir. Kullanıcılar modemin yeni şifresini girene kadar ağa bağlanamazlar, internet kullanamazlar.

Wifi Şifresi Resetleme

Wifi şifresi unutulduğu durumlarda veya varsayılan haline döndürülmek istendiğinde modem üzerinde yer alan reset tuşuna basılırsa modem ayarları varsayılan ayarlara dönecektir. Varsayılan modem şifresi modemin üzerinde yazan şifredir. Ayrıca modeme ait kullanıcı kitapçığının içerisinde de varsayılan modem şifresi yer alır.

Güçlü Bir Parola İçin Ne Yapmalıyız?

Güçlü bir wifi şifresi oluşturmak için büyük küçük harf, rakam ve özel semboller bir araya getirilmelidir. Bu tarz güçlü bir şifrenin çözülmesi kolay olmayacaktır. Ayrıca modemin wifi ayarlarından parola güvenlik düzeyini WPA 2 yapmak gerekir. Bu tarz şifrelerin kırılması mümkün değildir.

Yazar: Teknolojile

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir