VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

VPN Nedir? Nasıl Çalışır?

İngilizce, Virtual Private Network’ ün kısaltılmış hali olan VPN, popüler bir internet güvenlik yöntemi olan ‘sanal özel ağ’ anlamına gelmektedir.

VPN, hem özel hem de kurumsal içerikli ağlara, bir güvenlik katmanı eklemeyi sağlayan teknolojiler içermektedir.

VPN (sanal özel ağ) sayesinde, ağın gizliliği korunurken aynı zamanda, daha geniş bir internet ortamında, güvenli bir biçimde veri alıp göndermeyi sağlamaktadır. Bu şekilde VPN hem bireyler hem de kurumlar için oldukça güvenli ve özel çözümler sunar.

Ayrıca VPN sayesinde, bulunduğunuz ortamdan başka bir yerdeymişsiniz gibi internete bağlanmayı ve bu sayede de, bulunulan ortamdan girilemeyen sitelere giriş yapabilmeyi sağlamaktadır.

VPN’nin çalışma prensibi, bilgisayarın, tabletin veya akıllı telefonun fiziksel anlamda bulunduğu ortamdan, karşı tarafta bulunan diğer ağa, kriptolu bir tünel açmak suretiyle cihaza özelleşmiş bir ağ sürücüsü kurar. Bu şekilde sanal bir ağ bağdaştırıcısı gibi işlev yaparak, kullanıcıya karşı taraftaki ağdan bir IP numarası sağlar. Bu IP numarası ile, izin verilen tüm uygulamalara veya yerel sitelere erişilebilmektedir.

Nasıl Bir VPN Seçmeliyim?

Bireysel veya kurumsal amaçlı kullanımlar için ihtiyaçlar doğrultusunda VPN seçimi yapılabilmektedir.

Dilerseniz kendiniz bir VPN sunucusu oluşturabileceğiniz gibi, hazır bulunan VPN istemcilerini indirmek suretiyle de kullanabilirsiniz.

İnternet ortamında bulunan çeşitli siteler üzerinden, Windows PC, Mac, Android, iPhone veya iPad için VPN istemcisi indirilebilmektedir. Bunlardan bazıları, ExpressVPN, Tunnelbear veya StrongVPN’ dir. Her birinin ücretsiz deneme sürümü bulunmaktadır ve bu sayede kişiler ihtiyaçları doğrultusunda hangi istemcinin kendisine daha uygun olduğunu da keşfetme imkanına sahip olmaktadır.

Yazar: Teknolojile

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir