DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

DNS Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Dns önbelleği temizleme, internet sitelerine ulaşmak, mail almak ve göndermek gibi temel yönlendirme işlemleri için gereklidir. Bir hiyerarşi içerisinde DNS servislerini sağlayan sunucular birbirleri içerisinde bilgi paylaşımlarından bulunurlar. En alt seviyelerde DNS bilgilerini bulunduran cihazlar ise son kullanıcı cihazlarıdır.

Kullanmış olduğunuz bilgisayarlardan daha önce giriş yaptığınız İnternet adreslerinin DNS kayıt işlemlerini, üst seviyelerde DNS sunucularından çekerek ön bellek işlemine alır. Önbellek bölümünde ne kadarlık bir süre içerisinde tutacağını yine bu DNS kayıtları ile birlikte gelen TTL değerleri belirliyor. Yaygın değerleri ise 3600 saniyededir.

Windows İşletim Sistemleri Dns Bellek Temizleme İşlemleri

Windows işletim sistemlerinde dns belleklerini temizlemek için yapmanız gereken işlemlerden bir tanesi başlat butonuna basarak çalıştır bölümüne gelmenizdir. Bu işlemi kısa yoldan yapmak istiyorsanız windows tuşu ile beraber R tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Karşınıza çıkan MSDOS siyah ekranlı bölüme belirli kodları yazdıktan sonra enter tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bu kodlar sırası ile şu şekildedir ve bu kodlar arasında bir satır atlamanız gerekecek. ipconfig /flushdns, ipconfig /release ve ipconfig /renew exit kodlarıdır. Tüm bu işlemlerden sonra tarayıcınızı kapatıp açın veya crtl + f5 tuşuna basarak sayfayı yenileyin.

MacOS için Dns Bellek Temizleme İşlemleri

Bilgisayar ekranlarının sağ üst bölümünde yer alan arama kutusuna Terminal yazısını girerek çalıştırın. Karşınıza çıkan Terminal penceresine şu komutları girerek Enter tuşuna basın. sudo dscacheutil -flushcache;sudo killall – HUP mDNSResponder; say cache flushed. Bu işlemlerden sonra dns temizleme işlemleriniz gerçekleşmiş olacak.

Neden Dns Temizleme İşlemlerine İhtiyaç Duyarız?

Bilgisayarlarda sürekli olarak açık olan tarayıcı bölümlerinde eski görüntüler kalabiliyor. Crtl + f5 tuşlarına basıp veya pencereyi kapatıp tekrar açsanız dahi yeni görüntüleri göremeyebiliyorsunuz. Örneğin bir haber İnternet sitesine giriş yaptınız. Burada eski haberler gözüküyor güncel bilgiler yer almıyor. Dns kayıtlarından eski verileri çektiği için bir dns temizleme işlemini gerçekleştirmeniz gerekiyor. Tüm temizleme işlemlerini sırası ile düzgün bir şekilde yerine getirdiğinizde Windows veya Mac cihazlarınızda sorun olmadan İnternet tarayıcılarına giriş işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirmiş olursunuz.

Yazar: Teknolojile

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir