Bir Amerikan Devi: IBM

Bir Amerikan Devi: IBM

IBM yani International Business Machines Corporation 15 Hazirazn 1911 yılında merkezi Armonk olmak üzere New York ABD’de kurulmuştur. Şirketin kurucusu Thomas J. Watson’dur. Şu an Virginia M. Rommety başkan ve Ceo’dur. 2018 yılı itibariyle dünyanın en büyük bilişim şirketi konumundadır ve 170’in üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir. 410.000’in üzerinde çalışanı mevcuttur. Dünya genelinde her yıl en fazla patent alan firmadır. Türkiye’de ve birçok ülkede tercih edilen firma konumundadır.

IBM Ürünleri Nelerdir?

IBM birçok alanda faaliyet göstermektedir. Firmanın servis, yazılım, bilgisayar, AR-GE ve sunucu gibi departmanları bulunuyor.

En önemli ürünleri ise; SPSS Statistics, Maas 360 with Watson, Maximo, Spectrum Protect Plus, Watson Analytics ve IBM Cloud Privatate

Ürünlerin yanı sıra birçok hizmette sunmaktadır. Bunlar; İş danışmanlığı, Teknoloji Hizmetleri, Finansman ve Sektör Uzmanlığı gibi hizmetlerdir.

IBM ve Türkiye

IBM’in Türkiye’de faaliyetlerine başlaması 1935 yılında tek kişilik bir temsilcilikle gerçekleşmiştir. Bu gelişmenin ardından ilk IBM 405 muhasebe makinesi Ziraat Bankası tarafından aynı yıl içerisinde satın alınmıştır. 1938 yılında ise Watson Business Machines Türk Limited Şirketi unvanı ile Ankara’da kurulmuştur. 1944 yılında bugün kullandığı IBM Türk ismini almıştır.

1960 yılında Türkiye’nin ilk bilgisayarı olan IBM 650 Karayolları Müdürlüğü tarafından satın alınmış ve Karayollarında Türkiye’de bir ilk olan bilişim merkezi “IBM Merkezi” adıyla açılmıştır. 1962 yılında IBM Türk’ün faaliyetleri IBM tarafından yayımlanan IBM World Trade News dergisinin kapak konusu oldu. Aynı yıl içerisinde Türkiye’nin ilk kadın sistem uzmanı olan Ayla Taşpınar IBM Türk bünyesine katıldı.

1962 yılında IBM genel merkezi Ankara’dan İstanbul’a taşındı. 1973 yılında Ankara’da IBM Bilgi Sistemleri Merkezi kurulmuştur. 1983 yılında IBM PC satışa sunuldu bu yıl içerisinde satılan 800 pc içinde 670 adeti IBM markasını taşımaktaydı.1998 yılında Çatalhöyük’te yapılan arkeolojik kazıları desteklemiştir. 2004 yılında IBM Türk 2018 yılı Linux merkezlerini açtı. IBM’nin Türkiye’deki 80. yılıdır.

Türk üniversiteleriyle olan yakın ilişkisi sayesinde birçok araştırmanın yürütülmesine destek olmaktadır. IBM firma bazında staj olanakları da sunmaktadır.

Yazar: Teknolojile

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir