Bilgi Teknolojisinde Bant Genişliği Nedir?

Bilgi Teknolojisinde Bant Genişliği Nedir?

Bilgi Teknolojisinde Bant Genişliği Nedir?

İngilizce karşılığı “bantwith” olan bant genişliği, birim zamanda bir noktadan başka bir noktaya giden bilgi miktarına denir. Bant genişliği kapasite şeklindeki ifade edilebilir. Bant genişliği ne kadar büyükse belirli bir süre zarfında aktarılabilecek verinin hacmi de doğru orantılı olarak büyük olur. Bilgi teknolojilerinde bant genişliği kullanılan veri haberleşme kaynaklarında bulunan veri oranı ölçümüne denir.

İletişim kanalının hacmi analog sinyal ile “Hertz(Hz)”, sayısal cinsten kullanılıyorsa “bps(bits per second)” ile gösterilir.

Bant genişliği iletişim altyapısının niteliğini belirlediğinden siyasi ve ekonomik önem arz etmektedir. İnternetin yaygın hale gelmesiyle bu alanda gelişmemiş ülkelerin yayıncıların sorunlarından biri haline gelmiştir.

Bant Genişliği ve Veri Aktarım Hızı

Veri aktarım hızı, ağ ortamında bulunan bir verinin iki nokta arasında gidişi sırasında birim saniyede geçen toplan bit ya da byte sayısıdır. Başka bir deyişle anlatılacak olursa bir saniyede iletilen bit ya da byte sayısı ne kadar ise bilgi aktarım hızı o kadardır. Bilgi iletim hızı kilobit,megabyte, gigabit, terabit veya kilobyte, megabyte, gigabyte, terabyte ile ölçülür.

Birim sürede aktarılan verinin gösterimi için mbps (mb / saniye) ya da mBps (mB / saniye) kısaltmaları kullanılmaktadır. Veri aktarımı karşı tarafa iletilen veri paketi upload (Yükleme), karşı taraftan gelen veri miktarı da download yani indirme olarak adlandırılır. İnternet servis sağlayıcıları (ISP)üzerinden 1024/256 kbps ile 100000/4096 kbps arasında veri hızları sunulabilmektedir.

Bant Genişliği ve Veri Trafiği

Özgülenen bant üzerindeki veri alış verişinin neticesinde oluşan trafik olarak tanımlanır. Bant genişliği yani dsl hızı ne kadar yüksek ise mevcut veri trafiği o kadar rahat olmaktadır. Örneğin aynı sayıdaki otomobilin 4 yollu bir otoban ile 2 yollu otoban üzerinden geçmesi olarak düşünülebilir. Eşit sayıdaki otomobil 2 yollu otobanda trafik oluşturarak yavaş hızda ilerler iken 4 yollu otobanda daha hızlı ve konforlu ilerleyecektir.

Bant Genişliği ile Hız Arasındaki Fark

Bant genişliği, tek seferde aktarılabilen verinin bir ölçümüdür; hız ise, işlemin ne kadar hızlı zamanda yapıldığının bir ölçümünü demektir.

Bant genişliği ve hız, verinin ne hızda indirilebileceğini ölçerken koordineli olabilir.

Bant genişliği, gerçek zamanlı aplikasyonlarda doğrudan hız niteliğinde çevrilemez.

Yazar: Teknolojile

Avatar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir